Nowa tożsamość w Chrystusie – dla prowadzącego.pdf
Nowa tożsamość w Chrystusie
1) Branie odpowiedzialności.
a) Co Bóg pokazywał ci w ostatnim tygodniu, czego doświadczałeś? Powiedz krótko.
b) W jaki sposób wprowadziłeś w życie treść ostatniego tematu?
c) W jaki sposób zrealizowałeś zeszłotygodniowe plany misyjne?
d) Możliwość zapytania o świętość życia, czy nie ma jakiegoś nie wyznanego grzechu obecnie, czy jest jakiś obszar, z którym się zmagasz (pomoc w modlitwie) – branie wzajemnej odpowiedzialności za siebie.
2) Temat. Nowa tożsamość w Chrystusie.
a) Co to jest tożsamość?
• „Według Słownika języka polskiego tożsamość znaczy tyle, co identyczność” . Tożsamość jest też definiowana jako „zespół wyobrażeń, uczuć, sądów, wspomnień i projekcji podmiotu, który odnosi on do siebie. W pojęciu tym mieszczą się takie składniki, jak: samoświadomość jednostki, świadomość kontynuacji i pozostawania sobą w zmieniających się warunkach życia, świadomość uczestnictwa podmiotu w grupach społecznych, koncepcja siebie, zdolność do porównań interpersonalnych i grupowych” . „Tożsamość człowieka, to wizja własnej osoby, trwałe przekonanie o tym, kim jest” .
b) Jaki wpływ na życie człowieka ma poczucie tego kim się jest (poczucie tożsamości)?
• Od poczucia własnej tożsamości wiele zależy. Jeżeli masz poczucie, że nie jesteś wiele wart to będzie to miało wpływ na twój decyzje, myślenie – na całe życie.
c) 2 Kor 5; 17 – „Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe”.
• Co to znaczy być w Chrystusie?
→ Należeć do Niego, mieć z Nim osobistą relację itp. Wyrażenie w Chrystusie jest użyte w Nowym Testamencie ponad 300 razy i zawsze odnosi się do żywej relacji z Bogiem.
• Jaki jest skutek bycia w Chrystusie?
→ Jest się nowym stworzeniem – z tej nowości wynika nowa tożsamość dziecka Bożego.
• Co składa się na nową tożsamość?
→ Ef 1; 5 – „Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa, według postanowienia swej woli”. Bycie adoptowanym dzieckiem (synem) Boga.
→ Jan 15; 15 – „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego”. Bycie przyjacielem Pana Jezusa.
→ Flp 3; 20 – „Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Bycie obywatelem Nieba.
→ Wiele innych…
3) Podsumowanie/praktyczne zastosowanie/plany.
a) Jakie praktyczne skutki dla twojego życia przynosi świadomość bycia nowym stworzeniem w Chrystusie?
• Poczucie wartości nie w oparciu o to co robimy, ale robienie czegoś w oparciu o to kim jesteśmy. Zwróć uwagę, czy uczestnik rzeczywiście zrozumiał nową tożsamość. To jest temat, który wymaga ugruntowania w czasie.
b) Jak zamierzasz zastosować dzisiejszy temat w nadchodzącym tygodniu?
c) Plany misyjne.
• Zadanie: patrz lista zadań.
• Wyposażanie: patrz lista wyposażania.
d) Fragment do zapamiętania (powtarzaj, rozważaj, zapamiętaj):
• 2 Kor 5; 17 – „Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. To, co dawne, minęło, a oto wszystko stało się nowe”.
e) Fragmenty do samodzielnego rozważania na kolejne dni (czytanie, rozważanie, notowanie w duchowym dzienniku tego, co Bóg ci pokazał przez te wersety): J 1; 12-13, Rzym 5; 1, Ef 2; 18, Ef 3; 12, 2 Tym 1;7.
Słownik języka polskiego, T. III, s. 519.
W. Kamiński, Człowiek dorosły w sytuacjach zagrożenia tożsamości, W: Wprowadzenie do andragogiki. Red. T. Wujek. Warszawa 1996, s. 77.
Elementarne pojęcia pedagogiki…, s. 309–310.