Ewangelia św. Mateusza rozdział 28 wersety 1-6.pdf
Ewangelia św. Mateusza rozdział 28 wersety 1-6
(1) Po szabacie, gdy zaświtał pierwszy dzień tygodnia Maria Magdalena i druga Maria poszły obejrzeć grobowiec. (2) I oto gwałtownie zatrzęsła się ziemia. Anioł Pański zstąpił z niebios, przetoczył kamień i usiadł na nim. (3) Jego wygląd był jak błyskawica, a Jego szata biała jak śnieg. (4) Na jego widok strażnicy zadrżeli ze strachu i padli na ziemię jak martwi. (5) Wtedy anioł odezwał się do kobiet: – Nie bójcie się! Wiem, że szukacie Jezusa, którego ukrzyżowano. (6) Nie ma Go tutaj! Powstał z martwych, jak zapowiedział. Wejdźcie i zobaczcie miejsce, gdzie był złożony..
• Szabat – znaczy odpoczywać, ustać. Według żydowskiego kalendarza to 7 dzień tygodnia. Trwał on od zachodu słońca dnia poprzedniego tj. od piątku do zachodu słońca właśnie w sobotę, a dokładniej kończył się prawie godzinę po zachodzie.
• Stąd już od sobotniego zachodu słońca liczony jest kolejny dzień. Dlatego jest napisane, że po szabacie był pierwszy dzień nowego tygodnia. W tym przypadku scena rozgrywa się o świcie, czyli według naszego kalendarza w niedzielę.
• Wiemy, że Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia. Ale liczonego według ówczesnego żydowskiego zwyczaju. Jeżeli jakieś zdarzenie ma miejsce choćby przez godzinę danego dnia to jest liczone ja cały dzień, a nie w wymiarze 24 godzinnym. Stąd ukrzyżowanie w piątek, pobyt w grobie w sobotę i wzbudzenie z martwych o świcie w niedzielę jest liczone jako trzy dni.
• Są dwa rodzaje wskrzeszeń
Jedno to takie, w którym człowiek nawet jeśli jest wskrzeszony i tak musi umrzeć ponownie.
Drugie to takie, którego dokonał Jezus. Jest to zmartwychwstanie do życia wiecznego w którym już nie ma śmierci.
• Zatrzęsła się ziemia, ale nie było to zjawisko naturalne tylko spowodował to anioł.
• Strażnicy. Byli to rzymscy żołnierze. W armii rzymskiej panowała niezwykle surowa dyscyplina. Żołnierz miał się bardziej bać to co go spotka w obozie, gdy nie wykona zadania niż śmierci na polu bitwy. Najmniejsze przewinienia karano natychmiast. Żołnierz na straży, gdy uciekł mu więzień tracił swoje życie. A tutaj ci strażnicy uciekli.
• Grób to był wykuty w skale i wejście zasłonięte ogromnym kamieniem. Jego waga według badaczy wynosiła ok. 1,5-2 ton.
Pytania do rozmowy:
• Jak się nastawiacie na tegoroczne święta wielkanocne w tej specyficznej sytuacji?
• Jakie znaczenie ma dla Was zmartwychwstanie Chrystusa i w czym ono może nieść nadzieję?
• W jaki sposób można spędzić te święta, aby były one dla nas i naszych bliskich zachętą na przyszłość?