Biblia – autorytet Słowa Bożego – dla prowadzącego.pdf
Biblia (Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu) – autorytet Słowa Bożego
1) Branie odpowiedzialności.
a) Co Bóg pokazywał ci w ostatnim tygodniu, czego doświadczałeś? Powiedz krótko.
b) W jaki sposób wprowadziłeś w życie treść ostatniego tematu?
c) W jaki sposób zrealizowałeś zeszłotygodniowe plany misyjne?
d) Możliwość zapytania o świętość życia, czy nie ma jakiegoś niewyznanego grzechu obecnie, czy jest jakiś obszar, z którym się zmagasz (pomoc w modlitwie) – branie wzajemnej odpowiedzialności za siebie.
2) Temat. Biblia – autorytet Słowa Bożego.
a) Wstęp. Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku, uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament.
b) Jakie jest pochodzenie Biblii? 2 Tym 3;16 (przeczytać tylko pierwszą część) – „Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest” – pochodzi od Boga.
• Jest to równoznaczne z tym, jakby Bóg do nas wypowiadał swoje słowa.
c) Przeczytaj 2 Tym 3; 16-17 – „Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”.
• Co to znaczy, że Pismo jest pożyteczne do nauczania?
→ Biblia przekazuje bezcenne prawdy o Bogu, o zbawieniu, o tym jak powinno wyglądać nasze codzienne życie itd., dlatego jest pożyteczne do nauczania innych i uczenia się.
• Co to znaczy, że Pismo pożyteczne jest do przekonywania?
→ W innym tłumaczeniu „do wykazania błędu” lub „wykrywania błędów”. To bardziej sugeruje znaczenie. Nie należy rozumieć tego jako znajdywanie winy, raczej wielką wartość dla pokazania człowiekowi jego błędnych dróg i wskazanie mu właściwej ścieżki życia. Nie ulega wątpliwości, że Pismo Święte może przekonać człowieka o jego błędzie i wskazać na Chrystusa.
• Co to znaczy , że Pismo pożyteczne jest do poprawiania?
→ Wszystkie teorie, poglądy itd. muszą być sprawdzone w świetle Biblii. Te, które są sprzeczne z jej nauką powinny być odrzucone. W ten sposób człowiek może być poprawiany przez Słowo Boże.
• Co to znaczy, że Pismo pożyteczne jest do kształcenia w sprawiedliwości?
→ Uczy życia w zgodzie z Bożymi normami.
• W jakim celu natchnione Pismo Święte jest pożyteczne?
→ W celu przygotowania tych, którzy należą do Boga, aby byli wyposażeni do wszelkiego dobrego dzieła.
3) Podsumowanie/praktyczne zastosowanie/plany.
a) Co możemy powiedzieć o autorytecie Słowa Bożego w kontekście powyższych rozważań?
• To co jest treścią Biblii jest bezwzględnie nas obowiązujące. Jest jak Słowo Boga. Jeżeli przeczytasz w Piśmie nie kradnij, to tak, jakby Bóg powiedział tobie bezpośrednio nie kradnij. Treść Biblii jest bezwzględnie obowiązującą normą. Autorytet Słowa Bożego jest autorytetem Boga. Być posłusznym temu, co mówi Słowo Boże, jest równoznaczne z byciem posłusznym Bogu.
b) Dlaczego powinniśmy poznawać Słowo Boże?
• Ponieważ w ten sposób możemy poznawać Boga, jego normy, co jest dobre, a co złe, czego od nas oczekuje, co dla nas uczynił itp.
c) Ile powinniśmy spędzać codziennie czasu, na czytaniu Słowa Bożego?
• W ciągu dnia jemy tyle, aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Słowo Boże jest jak chleb, ale duchowy. Powinniśmy jeść tego duchowego chleba tyle, żeby nasz duch był nakarmiony, a nasze życie duchowe wzrastało. Dla każdego może oznaczać to coś innego, ale tak jak ciało można zagłodzić, tak i naszego ducha również.
d) Jak zamierzasz zastosować dzisiejszy temat w nadchodzącym tygodniu?
e) Plany misyjne.
• Zadanie: patrz lista zadań.
• Wyposażanie: patrz lista wyposażania.
f) Fragment do zapamiętania (powtarzaj, rozważaj, zapamiętaj).
2 Tym 3; 16-17 – „Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu”.
g) Fragmenty do samodzielnego rozważania na kolejne dni (czytanie, rozważanie, notowanie w duchowym dzienniku tego, co Bóg ci pokazał przez te wersety):
Mat 4;4, Mat 5;18, J 5;39, J 20;30-31, 2 P 1;19, Łuk 21;33, 1 P 1;22-23, Ps. 107;20.